Het is precies wat ik dacht. Naar de vioolbouwer ermee, die zal het gemakkelijk kunnen repareren.
Waarom lijm op den duur loslaat vraagt enig begrip van de werking van huidenlijm, de standaard lijmsoort in de vioolbouw. Huidenlijm, gemaakt van dierenhuiden (slachtafval) is eigenlijk gelatine en van nature hygroscopisch (trekt vocht aan en droogt daarna weer uit) . Dat uitdrogen (krimpen) en vocht aantrekken (opzwellen) gaat op en neer met de luchtvochtigheid. Een goede kwaliteit huidenlijm die op de juiste wijze is verwerkt en aangebracht kan vele duizenden van deze cycli aan maar zal op een gegeven moment er toch de brui aangeven. Een strijkinstrument staat bovendien continu onder een zekere spanning en daarom gaat een lijmnaad op een gegeven moment openstaan. Ook het krimpen en opzwellen van het hout zelf speelt een rol.
De cycli van vocht en droogte gaan uiteraard op en neer met de heersende luchtvochtigheid, die in NL en Vlaanderen gelukkig tamelijk stabiel is. Risicoperioden zijn een heel vochtige herfst en een heel koude winter (wanneer de verwarming in onze huizen de luchtvochtigheid sterk doet dalen)
Tips als hierboven: niet in de zon, niet tegen een radiator etc zijn nuttig, maar in het algemeen kan als stelregel worden aangehouden: waar een mens zich prettig voelt, is het ook voor een instrument goed toeven, al zijn extremen als de sauna, het strand en het zwembad uiteraard niet van toepassing.
Wie even niet speelt, kan zijn cello het beste even op de zijkant leggen, vooropgesteld dat de vloerbedekking dat toelaat. Pas op met uitstekende punten: daarvan ken ik een paar nare anekdoten. Een cello wegzetten op een (goede) standaard is een tip. Na iedere speelbeurt het instrument in hoes of koffer opbergen is veel gehannes, is een aanslag op de levensduur van ritsen en koffersloten, maar soms noodzakelijk vanwege huisgenoten met 2 of 4 voeten.