Violen uit China

Mijn ervaringen met Yitamusic-The Outlet (vrij naar Bert Boon) zijn heel positief. Ik heb er een "lichte" altviool gekocht, naar een model van Widhalm, dus hoge welving en een smalle krul. Zelfs de wat typische, enigzins primitieve Zuid-Duitse f-gaten waren perfect gecopieerd. Het instrument is goed gelakt en antiek afgewerkt, met als resultaat dat sommigen denken dat ik op een oud instrument speel. Voor het verzenden hebben ze in China de kam afgenomen en apart verpakt, maar met een simpele constructie (wat karton en de eigen snaren) tòch druk op het bovenblad gezet zodat de stapel keurig op zijn plaats bleef tijdens de reis.
Het instrument heeft een prima setup, de kam past goed, de stemsleutels lopen prima, ik heb er wel goede dominant-snaren opgezet. Het instrument spreekt uitstekend aan en de klank wordt door anderen (en mijzelf) beoordeeld als mooi, warm en stevig. Wat wil men nog meer?
 
Werkt dit? Ik heb dit ook nog nooit gedaan...

altfioele021.jpg

altfioele019.jpg

altfioele018.jpg

altfioele017.jpg

altfioele016.jpg

altfioele015.jpg

altfioele014.jpg

altfioele013.jpg

altfioele012.jpg

altfioele011.jpg

altfioele010.jpg
 
Ik ben in dezen wel wat onhandig; is het mogelijk al deze foto's in één adres te zetten? :/ En kan/wil de beheerder dat dan doen? Frits, zou je...?

Ja, is reeds geschied! :)

@Liuwe:
Als je ingelogd bent en je kijkt in jouw reactie (# 43) bij <bewerken> hoe ik het heb gedaan, kun je het een volgende keer ook. Er moet even wat voor en achter en klaar ben je. Alleen vrees ik dat bij imageshack de foto's op een zeker moment niet meer beschikbaar zijn. Dat zit blijkbaar ingebakken in dat systeem.
Als ik even tijd heb zal ik ze overhevelen naar mijn site, zodat ze bewaard blijven.

Frits
 
Maar Bert, wat heb je me dan geleverd? Op de door jou geleverde verpakkingen staat toch echt Dominant....
 
Onwaarschijnlijk dat er Obligato in een Dominant-verpakking zit, al was het alleen maar vanwege het prijsverschil! ;)
De A is een Dominant.
 
Ik mag dus aannemen dat een Obligato.... duurder is? :rolleyes: Toch komen deze snaren bij jou vandaan, ik ben erg trouw aan mijn leveranciers. Ik ben ook al dertig jaar bij dezelfde garage.
 
Die van mij verkoopt Renault èn Citroën.. Maar zullen we er maar over ophouden? Er is vast ergens iets fout gegaan: het blijft mensenwerk.

:)

Ik ben over het instrument erg tevreden: het spreekt goed aan, klank is goed, de verschillende snaren sluiten wat klank betreft goed op elkaar aan, het instrument ziet er goed uit en het is licht: 567 gram, wat het bespelen niet vermoeiend maakt. Kortom, veel waar voor weinig geld. ;)
 
Beste Frits, kun je de tijd op de site ook veranderen? Het is nu 10.00 uur en de site geeft 11.00 uur aan.

Beste Liuwe,

de site heeft de tijd prima op orde, het probleem zit in je profiel, daar staat de tijdzone verkeerd. Dat kun je zelf aanpassen als je bent ingelogd, maar geen nood ik heb dat nu even voor je gedaan. Als je het verder zo laat, is de tijd voor alle volgende keren in orde.

Frits
 
Beste Liuwe,
Het is uitgesloten (nou ja de kans is verwaarloosbaar klein) dat ik je Obligato heb geleverd terwijl je om Dominant had gevraagd of omgekeerd. Wanneer er iets is foutgegaan, was dat niet bij mij.
Absoluut uitgesloten is, dat een door mij geleverde verpakking Dominant een snaar van een ander merk zou bevatten.
Ik wil elke twijfel daarover uit de wereld hebben, daarna mag je erover ophouden.
 
Je zult versteld staan van wat mogelijk is!
Zo heb ik eens snaren besteld bij een andere firma dan BertBoon, waar op zou staan wat er in zou moeten zitten, maar twee zakjes van de vier waren gewoon leeg!! Werden wel naar mij verstuurd.
Nu heb ik ze liever gevuld en dat mag ook met een beter type snaar zijn. :) Dit had ik nog niet eerder meegemaakt. Probleem werd keurig netjes opgelost, maar het kan dus heel gek gaan.
Dit heeft verder helemaal niets te maken met violen uit China, maar daar kunnen we wel iets aan doen: zijn er specifieke merken Chinese snaren die nog nét kunnen qua kwaliteit of is het allemaal 'prut'?

Frits
 
Volgens westerse maatstaven bespeelbare snaren uit China bestaan niet. Ooit komt het ervan natuurlijk, maar ongetwijfeld duurt dat nog wel even.
Tussen honderden, misschien wel duizenden verzonden snaren per jaar kan een keer een misser zitten. Een leeg zakje af fabriek heb ik nog nooit meegemaakt. Wel D snaren in de verpakking van een A snaar, maar dat is eens in de twintig jaar.
Snarenfabricage is precisiewerk en ik heb de stellige indruk dat dat ook voor de discipline bij het verpakken opgaat.
 
Mea culpa, mea maxima culpa: het snarenraadsel is opgelost: ik was al weer vergeten dat ik alleen de a-snaar door Dominant heb vervangen, omdat die a-snaar mij te dun was. Maar of nu de rest ècht Obligato is, betwijfel ik, het zijn de door de Chinezen op de viool gezette snaren. Ze maken de dingen echt heel goed na, dus.. :/
Bert, jou treft dus geen blaam.
 
Ze doen het meest hun best om met name Evah Pirazzi en Obligato optisch na te maken: daar ben ik dan ingestonken. Met het instrument in mijn hand had ik het vast gezien.
Ga er maar gerust van uit dat ze het nog op geen stukken na niet halen bij westerse snaren.
 
Ik zal ze alsnog vervangen om het verschil te ervaren. Wat er nu op zit, klinkt niet slecht en speelt best goed. :(
 
Oosterhof Vioolbouw zei:
De stelling: "Een goede viool uit China is veel goedkoper dan een goede viool uit België of Nederland" is op zich juist, wanneer de nadruk wordt gelegd op "goede".
Maar dan is het nog maar de vraag of er twee violen (te vinden) zijn die beide even goed zijn en hoe bepaal je dat? De ene afkomstig uit China en de ander afkomstig uit –laten we zeggen- Europa.

Iemand een viool uit China laten meenemen die moet voldoen aan een handvol eigenschappen, lijkt me onmogelijk. Dat wil zeggen, je kunt wel iemand een viool laten meenemen, maar of die dan ook nog voldoet aan een aantal criteria is ondoenlijk. Dat is hetzelfde als een ‘goede’ viool selecteren vanaf de PC via een soort webwinkel. Want in dat geval hoeft de vriendin niet naar China, kun je hem beter zelf bestellen via internet.

Waarom de Chinese violen zo veel in prijs verschillen ten opzichte van een goed handgebouwd instrument, laat zich verduidelijken met onderstaande achtergrondinformatie:

Wanneer men weet dat er per jaar in China zo’n 30000 tot 40000 violen gefabriceerd worden voor zowel eigen land als ook de export, is het duidelijk dat een bepaalde productie gehaald moet worden. De beperkende factor is hier dus: tijd! Dat houdt in dat bepaalde –meestal alle- onderdelen machinaal worden gefabriceerd. Dat gebeurt in een fabriek, vandaar de naam ‘fabrieksviool’.

Men heeft een mal waarnaar de vorm, welving en afmetingen in grote aantallen worden gemaakt. Ze zijn allemaal identiek, maar het grote probleem in dit soort producties is, dat er geen stuk hout dezelfde eigenschap heeft. Daarin onderscheidt een handgebouwd instrument zich nu juist van de fabrieksmatige. In de fabriek wordt een gemiddeld goed model als standaard genomen.

De bouwer daarentegen, heeft alle tijd en aandacht nodig om de eigenschappen van het geselecteerde stuk hout optimaal tot zijn recht te laten komen. Soms moet het hier een beetje dikker zijn dan anders en op een andere plek juist weer wat dunner. Daar zijn geen standaard voorschriften voor, die je uit een boekje kunt halen.
Een machine (frees) in een fabriek is geprogrammeerd en voert het werk uit voor ieder blad, duizenden keren hetzelfde. Soms heb je een voltreffer: de vorm, welving en dikteverdeling van de bladen zijn precies optimaal voor die geselecteerde stukken hout. De kans dat zoiets voorkomt is uiterst klein, maar onmogelijk is het niet.

Een andere beperkende factor is: de kostprijs.
Wanneer China betere violen zou leveren, zouden ze ook veel duurder zijn. Wanneer er bezuinigd kan worden, gebeurt dat ook. Een prachtig stuk Europees esdoorn (achterblad) met een rijke vlam en goede dichtheid kost algauw een paar honderd Euro. Een mooi stuk Fichte dat gegroeid is op de juiste hoogte, met de nerven niet te wijd uiteen kost ook al gauw € 100,= of meer. De Chinese stukken hout zijn niet de meest geschikte, wel de goedkoopste en 'snelgroeiers'.

Een derde factor is de loonkosten: China heeft een relatief laag Bruto Nationaal Product en dus lage lonen. Daardoor zijn de producten nog redelijk goedkoop, hoewel daar ook een soort inhaalslag plaats vindt.

Wanneer een vioolbouwer in Europa er zijn inkomen mee moet verwerven, dan kun je bij een productie van twee of drie violen per jaar, ongeveer uitrekenen wat elke viool moet kosten. Meestal vindt er ook reparatie plaats of beharen van strijkstokken, verkoop accessoires e.d.


"Waar moet je op letten?":
als je dan toch een Chineesje wilt aanschaffen, is een keuze heel moeilijk omdat je het instrument niet in handen hebt.

Ik noem een paar criteria:

De hardheid van de super hoogglanslak maakt dat de trillingen worden gedempt: een soort pantser om het instrument heen. Een harde lak wil nu eenmaal heel erg goed glimmen.
De vioolbouwer bepaalt het type lak aan de hand van de eigenschappen van het hout, hij/zij kan hier nog het een en ander mee doen ter optimalisatie van de gewenste klank.

De afmetingen van de krul t.o.v. de rest van de corpus:
past het esthetisch bij elkaar of is de krul veel te 'knotserig'?

Is de toets zwart gebeitst i.p.v. een ebbenhouten exemplaar met de juiste afmetingen?
Idem voor de stemsleutels: gebeitst spul of goede kwaliteit ebben?


Sommige dingen zijn moeilijk te zien:
* zit er een geïntegreerde zangbalk in?
* zitten er massieve hoekklossen in of nep triplex schotjes?
* echte inleg of opgelegd? (erop getekend)?
* dimensionering van de welving t.o.v. de kranshoogte correct?

Zo maar een aantal criteria



Frits
Wat is een geïntegreerde zangbalk ?
 
Een geintegreerde zangbalk (term wekt mogelijk verwarring): daarmee wordt bedoeld een basbalk die niet is ingelijmd, maar als het ware is "blijven staan"tijdens het uithollen van het bovenblad. Komt overigens bij Chinese violen nooit voor, maar vooral bij goedkope vooroorlogse studieviolen uit Duitsland en Tsjechoslowakije. Wordt geacht minder goed te klinken.
 
Terug
Naar boven